۴ مدل از بهترین چاقوهای آشپزخانه و نحوه استفاده از آنها

وقت آن رسیده است که چاقوی استخوان گیر و ساطور را که در کشوهای آشپزخانه شما فضایی را اشغال می کند کنار بیندازید! ما ترجیح می دهیم فقط با چند چاقو که وسایلی همه کاره هستند، همه چیز را ساده، آسان و منظم نگه د اریم.

ما چهار چاقوی آشپزخانه ضروری را که هر آشپز خانه ای نیاز دارد و بهترین روش استفاده از هر کدام را گردآوری کرده ایم.

 

  1. چاقوی سرآشپز

اگر فقط یک چاقو در دست دارید، آن را یک چاقوی سرآشپز انتخاب کنید. این چاقوی همه منظوره بهترین دوست هر آشپز خانگی است. چاقوی سرآشپز در اندازه های متعددی وجود دارد، اما ۲۰ سانتیمتری استاندارد است و بیشتر نیازهای خرد کردن را برآورده می کند. یک تخته برش چوبی بزرگ و محکم هنگام کار با چاقوی سرآشپز بهترین وسیله است.

هنگام خرید چاقوی سرآشپز، به دنبال تیغه های فولادی با کربن بالا و دسته ای باشید که وقتی آن را در دست می گیرید احساس راحتی کنید.

دو سبک استفاده از چاقوی سرآشپز عبارتند از:

  • سانتوکو: یک چاقوی آسیایی با تیغه توخالی
  • چاقوی سرآشپز: تیغه ای ساخت آلمان که برای دقت و دوام طراحی شده است

از آن برای موارد زیر استفاده کنید: انواع آماده سازی غذا مانند برونویز، برش های باریک شیفوناد از گیاهان و سبزیجات، خرد کردن، مکعب کردن و  برش های ژولین. برای برش دادن غذاهای نرم یا برای کارهای کوچک و دقیق مانند لایه برداری توصیه نمی شود.

 

  1. چاقوی خرد کن

چاقوی خرد کن اساساً یک چاقوی سرآشپز مینیاتوری است، با تیغه ای که معمولاً بین ۷ تا ۱۰ سانتیمتر اندازه دارد. تیغه کوچک سطح بالایی از دقت و کنترل را فراهم می کند. چاقوی خرد کن تنها چیزی است که می توانید بدون تخته برش استفاده کنید – ممکن است گاهی اوقات چاقو و غذا در حین کار نگه داشته شوند (مانند پوست کندن سیب زمینی).

 

فولاد متداول‌ترین ماده برای تیغه‌های چاقوی خردکن است، اگرچه برخی از چاقوها از سرامیک ساخته می‌شوند. برخی از آشپزها سرامیک را به دلیل مقرون به صرفه بودن و ماندگاری آن ترجیح می دهند.

از آن برای موارد زیر استفاده کنید: پوست کندن میوه ها و سبزیجات به اندازه دست، مانند سیب، انبه، کیوی و سیب زمینی. پوست کندن توت فرنگی؛ و میگو و ماهی استخوان دار.

 

  1.  چاقوی دندانه دار

در حالی که یک چاقوی خرد کن معمولی می تواند بسیاری از کارهای کوچک را انجام دهد، اما چند کار روزمره وجود دارد که با انحناهای کوچک یک چاقوی دندانه دار آسان تر و سریع تر انجام می شود. برای تطبیق پذیری بیشتر، یک چاقوی دندانه دار با تیغه ای بین ۸ تا۱۰  سانتیمتر انتخاب کنید و مراقب چاقوهای بسیار ارزان قیمت باشید که ممکن است نیاز به تعویض مکرر داشته باشند یا باعث بروز حوادث شوند.

از آن برای موارد زیر استفاده کنید: نصف کردن گوجه فرنگی های کوچک؛ دانه های سیب؛ خراشیدن دانه ها از غلاف وانیل؛ برش رول های کوچک، نان شیرینی یا نان های دیگر.

 

  1. چاقوی نان

یک چاقوی دندانه دار بزرگ تنها ابزاری است که برای بریدن نان های بزرگ، کیک یا سایر محصولات پخته شده استفاده می شود. هنگام استفاده از چاقوی نان، از حرکت “اره کردن” استفاده کنید تا نان های با بافت نرم را خرد نکنید.

در حالی که چاقوهای دندانه دار را نمی توان با فولاد سنتی تیز کرد، اکثر فروشگاه های آشپزخانه و برخی سوپرمارکت ها خدمات حرفه ای تیز کردن چاقو را ارائه می دهند که می تواند تیغه های دندانه دار را در خود جای دهد.

از آن برای: برش نان و نان باگت، برش دادن کیک، بریدن گوجه‌فرنگی بزرگ و بریدن طالبی و سایر خربزه‌ها استفاده کنید.

مهم نیست که چه چاقویی را انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که همه تیغه‌های شما به خوبی تیز و تمیز شده‌اند و همیشه روی یک تخته برش برای حفظ تیغه و میز خود برش دهید.

اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter

منبع مقاله

مقالات مرتبط