قصه های بامزه_ داستان کوکوسبزی

«کوکو» از معروف‌ترین غذاهای سنتی ایران است و در کتاب‌های دورهٔ صفوی و قاجار به برخی از انواع آن اشاراتی شده‌است. شاید معروف‌ترین و محبوب‌ترین نوع کوکو همان «کوکوسبزی» باشد که ایرانیان به‌ویژه در نوروز و ارمنیان ایرانی در عید پاک درست می‌کنند و جزئی تقریباً ثابت برای ناهار یا شامِ این مناسبت‌هاست.

کوکوسبزی در جای‌جای ایران با ترکیبات و تزیینات مختلفی تهیه می‌شود ولی، مانند هر کوکوی دیگری، تخم‌مرغ وجه مشترک همهٔ این‌هاست. سبزی‌جاتی که معمولاً در تهیهٔ کوکوسبزی استفاده می‌شوند عبارت‌اند از: جعفری و گشنیز، تره، شوید، نعناع و پونه، و سیر. البته، گاهی در برخی از مناطق یکی دو مورد را حذف یا با سبزی‌جات محلیِ آن منطقه جای‌گزین می‌کنند. ادویهٔ کوکوسبزی هم بنا بر سننِ آشپزیِ هر منطقه یا سلیقهٔ شخصیِ افراد متفاوت است.

این که چرا کوکوسبزی را در مناسبت‌هایی خاص بیش‌تر مصرف می‌کنند نیز دلایل خودش را دارد. در فرهنگ عامهٔ ایرانیان چنین جا افتاده که در نتیجهٔ خوردنِ غذاهای حاویِ سبزی‌جات، فرد باطراوت‌‌تر می‌شود و با فکر بازتری به امور زندگی می‌پردازد. از جملهٔ این کارها، جابه‌جایی‌ها و خانه‌تکانی شب عید است که ممکن است افراد چیزهای مختلفی را در حینِ کار گم کنند. به باور عوام، خوردنِ کوکوسبزی باعث می‌شود چیزی را گم نکنند و دیگر کسی به «کو؟…کو؟» گفتن نیفتد.

از نظر طب سنتی نیز خوردنِ کوکوسبزی و سبزی‌پلو، به دلیل طبع تَرِ سبزی‌جات، از خشکیِ مزاج و یبوستِ ناشی از مصرف تنقلات شب عید جلوگیری می‌کند؛ ولی چون طبعی سرد دارد بهتر است آن را با گرمی‌جات (برای مثال، با گردو) مصرف کرد.

 

 

اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter

منبع مقاله

مقالات مرتبط