شش فایده سرکه سیب

شش فایده سرکه سیب

فرستاده شده در یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷

سرکه سیب یکی از محبوب ترین سرکه ها برای سلامتی جامعه می باشد . می توان این ادعا را کرد برای همه چیز منفعت دارد . که این شامل کاهش وزن، کاهش کلسترول، کاهش سطح قند خون و علائم بهبود دیابت می باشد. سرکه سیب جزو داروهای باستانی بوده و برای درمان و پخت پز از آن استفاده می  شود.

در این مقاله به ۶ مورد از فواید سرکه سیب که توسط محققان بررسی شده است اشاره گردیده است .

 

۱ – اسید استیک بالا با اثرات زیستی قوی

 

سرکه سیب طبیعی فیلتر شده حاوی رشته های پروتئین ها، آنزیم ها و باکتری های مفید می باشد که رنگ آن کمی تیره است . بعضی از افراد اعتقاد دارند که این رشته ها بیشترین مزایا را برای سلامتی برعهده دارند .میزان کالری سرکه سیب در هر قاشق غذاخوری ۳ گرم می باشد که بسیار کم است .در سرکه سیب مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی وجود ندارد اما مقداری کمی پتاسیم دارد . سرکه حاوی اسید آمینه و آنتی اکسیدان ها می باشد .

 

۲- از بین برنده انواع باکتری

 

سرکه سیب می تواند به کشتن پاتوژن ها از جمله باکتری ها کمک کند . از سرکه سیب به طور سنتی برای پاک کردن، ضدعفونی و درمان قارچ ناخن، شپش، زگیل و عفونت گوش استفاده می گردد . بقراط پدر علم پزشکی نوین از سرکه سیب برای ضدعفونی زخم در دو هزارسال پیش استفاده می کرده است . از سرکه برای نگهداری غذا و همچنین کنترل باکتری هایی که باعث فساد آن می شوند استفاده می گردد .  اگر شما بخواهید غذایتان را به صورت طبیعی نگهداری کنید سرکه سیب بهترین گزینه می باشد .

 

۳ – کاهش قند خون و مبارزه با دیابت

 

سرکه سیب بهترین درمان را در بیمارانی که مبتلا به دیابت نوع ۲ بوده اند نشان داده است . دیابت نوع  ۲ با افزایش سطح قند خون یا به دلیل مقاومت بدن در برابر انسولین و یا عدم توانایی در تولید انسولین بروز پیدا می کند . با این حال بالا بودن قند خون در افرادی که ناراحتی دیابت هم ندارند مشکل ساز می گردد و عوارضی چون پیری و بیماری مزمن دارد . خیلی از افراد باید قند خون خود را کنترل کنند و در محدوده نرمال حفظ کنند . موثر و سالم ترین راه برای انجام این کار، اجتناب از مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده و قند می باشد . اما سرکه سیب یکی از راه های موثر و قوی در کنترل قند خون می باشد .

موارد اثبات شده در مصرف سرکه سیب :

  • بهبود حساسیت به انسولین در یک وعده غذا با ۳۴- ۱۹ درصد کربوهیدرات و به طور قابل توجهی کاهش قند خون و پاسخ به انسولین .
  • کاهش ۳۴ درصدی قند خون و بعد از خوردن ۵۰ گرم نان سفید .
  • خوردن ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب قبل از خواب باعث کاهش ۴ درصدی قند خون در صبح می گردد .
  • مصرف سرکه سیب به همراه غذا عملکرد قند خون و انسولین را بعد از غذا بهبود می بخشد .

 

به همین دلیل سرکه می تواند برای افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت یا کسانی که می خواهند سطح قند خون خود را پائین نگهدارند مفید می باشد . اگر شما داروهای کاهش قند خون مصرف می کنید قبل از مصرف سرکه با دکتر خود مشورت کنید .

 

۴ – کمک به کاهش وزن و کم کردن چربی شکم

 

تحقیقات به طور شگفت انگیزی نشان داده اند که سرکه سیب در کاهش وزن تاثیرگذار می باشد . مصرف سرکه سیب باعث افزایش سدیم بدن شده که کمک به کاهش اشتها می کند و بدن شروع به از دست دادن وزن می کند .

برای مثال : اگر مردم سرکه را با یک وعده غذایی که دارای کربوهیدرات بیشتری مصرف کنند احساس سیری بیشتری می کنند و روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم کالری کمتری جذب می کنند .

مطالعه ای بر روی ۱۷۵ نفر به مدت ۳ ماه انجام شد . نشان می دهد مصرف سرکه سیب بر روی کاهش وزن و شکم آن  ها کمک فراوانی می کند . نتایج به دست آمده به شرح ذیل می باشد :

  • مصرف یک قاشق غذاخوری در روز : ۱.۲ کیلوگرم وزن کاهش یافته است .
  • مصرف دو قاشق غذاخوری در روز : ۱.۷ کیلوگرم وزن کاهش یافته است .

 

به طور کلی به نظر می رسد سرکه سیب به عنوان مکمل غذایی در کاهش وزن موثر می باشد .

 

۵ – کاهش کلسترول و بهبود سلامت قلب

 

بیماری قلب از جمله سکته قلبی در حال حاضر شایع ترین علت مرگ زودرس در جهان می باشد .

چند عامل بیولوژیکی که باعث افزایش و کاهش خطر بیماری های قلبی شناخته شده می باشند را می توان با مصرف سرکه سیب کنترل کرد .

تحقیقات نشان داده است که مصرف سرکه سیب باعث کاهش فشار خون می شود که یک عامل عمده در بیماری های قلب و کلیه می باشد . اگر سرکه سیب را به همراه سس مصرف گردد باعث کاهش سکته قلبی می گردد .

 

۶ – اثر محافظتی در برابر سرطان

 

سرطان یک بیماری وحشتناک است که با رشد غیرقابل کنترل سلول ها شناخته می شود . در مورد اثرات ضد سرطانی سرکه سیب بسیاری دارو وجود دارد . طی تحقیقان انجام شده نشان داده شده که سرکه های مختلف می توانند سلول های سرطان را کاهش دهند و تومور های کوچک را از بین ببرند . با این حال این آزمایشات روی موش ها انجام شده است و مشخص نیست چه جوابی بر روی انسان بدهد . مطالعات انجام شده بر روی انسان تاثیر آن را بر روی مری در چین و بر روی مثانه در صربستان نشان داده است .

 

 

 

 

 

 

بازگشت به مقالات